Jak przebiega proces produkcji rolet?
Proces produkcji rolet jest procesem częściowo zautomatyzowanym, który składa się z trzech głównych etapów: wycinania profili, składania obudowy i testów.
Wycinanie profili
Profile tnie się przy użyciu manualnie sterowanej pilarki wyposażonej w wysuwaną od dołu tarczę i ręczny docisk. W ten sposób wycina się także pancerze i pozostałe elementy zewnętrzne rolet. Proces usprawniają rolkowe stoły podające i odbierające. Wycięte profile są następnie składane. Stanowisko składania dzięki użyciu mobilnych blatów umożliwia montaż nawet największych rolet. Profile łączy się ze sobą, a pancerz zwija i zabezpiecza przed uszkodzeniem. Następnym krokiem jest wycięcie prowadnic, skrzynki do rolet zewnętrznych i wału nawojowego. Wykonuje się je przy użyciu ręcznie prowadzonej pilarki górnogłowicowej. Z kolei piłą taśmową robi się wycięcia stalowe wałków nawojowych.
Składanie obudowy rolety
Aby złożyć obudowę, w elementach nawiercane są otwory. Do wycinania otworów i nacięć służą wiertarki, wkrętarki, i elektronarzędzia ręczne, natomiast do wykonania otworów w prowadnicach - wielowiertnice. Ręcznie montuje się skrzynki, wał i silnika (jeśli w danej rolecie ma się on znajdować). Proces przebiega na stole wyłożonym wykładziną ze zsypem na odpady. Aby usprawnić pracę, często wykorzystuje się piły z automatycznymi dociskami pneumatycznymi, które można właściwie zaprogramować. W przypadku dużych zakładów optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie maszyn CNC, które mogą dużą część ww. prac wykonać automatycznie po dostarczeniu jej właściwych danych i części.
Testowanie rolet
Po złożeniu i skręceniu wszystkich komponentów roleta jest testowana za pomocą specjalnego sprzętu, tzw. windy lub bramki. Roleta jest montowana w jej szynach i automatycznie wielokrotnie zwijana i rozwijana.